حق مسلم ما

شهریور ۰۶، ۱۳۹۱

آیت الله جیگر دستور به ممنوع التصویر شدن خر را صادر کرد !


خبرگزاری میراث فرهنگی از ممنوع التصویر شدن یکی از عروسک‌های  تازه ساخته شده توسط گروه ایرج طهماسب و حمید جبلی به نام «جیگر» خبر داد.این عروسک که به عنوان یکی از کاراکترهای محبوب تلویزیون در نوروز ۹۱ بدل شده بود با تکیه بر برخی کلمات و تکرار آن جایگاه قابل اعتنایی بین طرفداران برنامه «کلاه قرمزی ۹۱» پیدا کرده بود.
در همین راستا تماس تلفنی داشتیم با جناب سید دکتر فامیل دور که از همکاران جیگر و متخص علوم در در حوزه در شناسی هستند ,  نظر ایشان را در  مورد  سانسور شدن جیگر جویا شدیم .

دکتر فامیل دور با اشاره به نقش سازنده جیگر در فرهنگ جایگزینی لغات و استفاده در ادبیات محاوره ای امروزی به نکات قابل توجهی اشاره کردند , که گزیده آنرا برایتان می نویسیم .
استفاده روز افزون کلمه خر بجای خامنه ای , و پخش سریال نوروزی کلاه قرمزی از شبکه دو , این ابتکار عمل را به کاربران اینترنتی و جوانان داد تا بجای کلمه " سید علی خامنه ای " از لغت معنا دار " جیگر " استفاده کنند .
امروزه بسیاری اس ام اس خنده دار , جک , لطیفه و گاهی هجو در بین آحاد جامعه رد و بدل میشود که کارکتر اصلی آنها جیگر است و این به مذاق برخی از جیگر های حوزه علمیه ناخرسند آمده است . انتقاد جیگرهای حوزوی از قم تا مشهد و از نجف تا نجف آباد کار را به جای رساند که بزرگ جیگرداران دستور حذف این کارکتر عروسکی را صادر کند .
بسیاری جک و لطیفه سیاسی فرهنگی دست بدست شد که  آنها  عموما با این سطر شروع میشد " یه روزی جیگر .... "

محبوبیت این کاراکتر به حدی رسید که در ایام پخش این مجموعه توانست خیلی زود سر از جلد مجلات مختلف در بیاورد و در کنار شخصیت‌های «ببعی» و «پسر عمه زا» از محبوب‌ترین عروسک‌های این مجموعه قلمداد شود.
شبکه‌های جام جم ۱ و نمایش در اقدامی مشابه تصمیم به باز پخش مجموعه «کلاه قرمزی ۹۱» کردند که در این بازپخش قسمت‌ها و آیتم‌هایی که در آن «جیگر» حاضر بود به طور کامل سانسور شده است.پیشتر و در ایام اعیاد مذهبی و پخش قسمت‌های جدید این برنامه نیز خبری از این کاراکتر نبود.
خبرگزاری میراث فرهنگی با اشاره به پیگیریهای انجام شده از مسئولین شبکه‌های مذکور و همچنین گفت‌وگو با روابط عمومی شبکه دو خبر داده که  بنا به صلاحدید مدیران نظارتی تلویزیون این کاراکتر به دلیل بد آموزی‌های رفتاری از جمع شخصیت‌های محبوب مجموعه «کلاه قرمزی ۹۱» کنار گذاشته شده است.
در ویدیوی زیر شب شعر جیگر و دوستانش ( گزیده ای از برنامه نوروزی91 ) را می توانید ببینید ! این شب شعر بی شباهت به شب شعرهای بزرگ جیگرداران حضرت ولی امر مسلمین دو جهان  نیست ! دقت کنید .


 بله