حق مسلم ما

بهمن ۰۴، ۱۳۸۹

روحانیون کجای قهوه تلخ ایستاده اند ؟فرض که قبول کنیم مدیری چهره ای آشنا در عرصه طنز تلویزیونی است. کمک هایی که به ارتقا سلیقه مخاطبین و سطح کیفی برنامه های طنز تلویزیونی کرده است به هیچ عنوان قابل کتمان نیست. او این جایگاه را برخلاف خیلی ها که داعیه کار طنز دارند و صرفاً فروش بالا را امتیاز خود می دانند، یک شبه به دست نیاورده و برای رسیدن به این مقام به معنای واقعی کلمه خون دل خورده و پوست انداخته است.
تا کنون بیش از 35 قسمت از این طنز مستهجن در اختیار عموم قرار گرفته است . این مجموعه تمام ایرانیان را جلو تلویزیون نشانده اند تا به اجداد ابله و احمق خود بخندند . این سریال حد فاصل زندیه و قاجاریه را مثلا نشان میدهد , اگر چه طراحی صحنه و لباس ترکیبی از قاجاریه و پهلوی را به نمایش گذاشته است .
حال فرض کنیم که آنچه در این مجموعه به استهزا گرفته باشد درست باشد . تکلیف روحانیون چیست ؟ آیا اجداد ما همه شاهان ابله و نظامیان احمق و طبیبان کودن و زنان مطبخ بوده اند ؟ آیا در آن دوره کذائی روحانیون وجود نداشته اند ؟ آیا تاسوعا و عاشورا و میلاد و رحلت پیغمبر( ص) و علی ( ع ) حادث نشده بود ؟
آیا میشود قبول کرد که آن زمان همه احمق و بیسواد بوده اند و جیره خوار روس و فرانس و عیاش و خوشگذران و ....اما ارباب عمائم تحصیلکرده و عاقل و فهیم و ... ؟
این چگونه طنزی است که فقط بخشی از جامعه را نشان میدهد . اصلا صیغه عقد این شاه عیاش را چه کسی و کجا خوانده است ؟ آیا تشرع و شرع در آن موقع نبوده ؟
مگر جز این است که این سنت چند همسری از پیامبران و امامان به ارث برده ایم . چرا نباید فرزان خلف آنان که همین روحانیون هستند در این سریال باشند و به بحث شیرین زنا و لواط که از بزرگترین علایق شان است بپردازند ؟
چرا تاریخ را تحریف میکنیم , سریال مثلا طنز میسازیم , به اجداد خودمان می خندیم که در نهایت با قصد مقدس سازی آخوندهای زانی وضعیت اسفبار امروز را مقدس جلوه دهیم .
پزشکان , محتسبان, نظامیان, هنرمندان ,مورخین,خدمه و کارکنان , زنان و ... همه و همه فاسد و بی عقل و ملیجک و ابله بوده اند و ما به آنها میخندیم , الا حضرات آیات شیخ و شیوخان آن زمان .آیا آخوندها از اجداد ما نبوده اند ؟ اگر میخواهیم بخندیم باید به همه آبا و اجداد و گذشتگان خود بخندیم .
ما ایرانیان آدمهای عجیبی هستیم . از یک طرف میگویم فرهنگ دو هزار و چند ساله و .... از هر چه صحبت شود همه جا اولیم . از ادبیات و طب گرفته تا هنر و موسقی و ... اما وقتی یک مجموعه انسانهای معلوم الحال می آید و به بخشی از همین تمدن اینگونه بی احترامی میکند , منشینیم و به اجداد و اسلاف خود میخندیم .و لذت میبریم .

برخی صفحات پر بیننده در همین وبلاگ


Azadegi.com