حق مسلم ما

اردیبهشت ۲۷، ۱۳۹۱

ناظران سازمان ملل , زیر رگبار بشار اسد به ارتش مردمی سوریه پناه بردند !


ناظران سازمان ملل متحد در پی حمله نيروهای ارتش بشار اسد سوريه به خودروی آن‌ها، ناگزير شب را در مقر ارتش آزاد سوریه در روستای خان شيخون گذراندند.
به گزارش رويترز، ارتش آزاد سوريه که سربازان و افسران شورشی را دربرمی‌گيرد، امروز، ۲۷ ارديبهشت (۱۶ ماه می) اعلام کرد که شش تن از ناظران بين‌المللی تحت حمايت آن‌ها در روستای خان شيخون به‌سرمی‌برند.
اين ناظران در جريان حملات روز گذشته نيروهای سوريه به مناطق شمالی اين کشور که به کشته شدن ۲۱ تن انجاميد، وسيله نقليه خود را از دست دادند.
ژنرال رابرت مود، سرپرست ناظران صلح سازمان ملل متحد در سوريه اظهار داشت: "ما با آن‌ها [ناظران در روستای خان شيخون] از طريق تلفن صحبت کرديم. آن‌ها به ما گفتند که حالشان خوب است و در امن و امان هستند. اکنون می‌خواهيم به دنبالشان برويم."
بر اساس اين گزارش، ناظران سازمان ملل امروز در مراسم تشييع جنازه کشته‌شدگان حملات ديروز شرکت کردند.
يکی از اعضای ارتش آزاد سوريه دراين‌باره گفت: "آن‌ها خوب خوابيدند و حالا هم با مردم به مراسم خاکسپاری شهدا رفته‌اند. ما يک تلفن در اختيار آن‌ها گذاشتيم که با [ژنرال] مود صحبت کردند و او به آن‌ها قول داد که با ماشين از دمشق به دنبالشان می‌آيد."

احمد فاوزی، سخنگوی کوفی عنان، سفير ويژه سازمان ملل متحد در امور سوريه با اشاره به حادثه‌ای که روز گذشته برای ناظران بين‌المللی در سوريه رخ داد، اظهار داشت: "سه دستگاه از خودروهای ناظران منهدم شده‌اند، اما هيچ کدام آن‌ها به‌هنگام انفجار در خودروها نبودند."
هم‌اکنون ۲۰۰ تن از مأموران سازمان ملل متحد جهت نظارت بر اجرای طرح آتش‌بس در سوريه که از ۱۲ آوريل به اجرا گذاشته شده ‌است، در اين کشور هستند.
از سوی ديگر ارتش سوريه امروز حملات گسترده‌ای را به شهرهای درعا و ادلب آغاز کرد.
به‌گفته ديده‌بان حقوق بشر سوريه، تاکنون دست‌کم ۱۰ نفر، از جمله دو کودک بر اثر شليک‌های توپخانه سنگين ارتش سوريه به خان ‌شيخون واقع در منطقه ادلب، کشته شده‌اند.


رادیو زمانه